Źródło:
Według oficjalnych danych koszty kibicowania w West Midlands wzrosły w ostatnim roku o 12% i wynoszą obecnie 112 funtów za sezon. Na ten wynik złożyły się rosnące ceny biletów, transportu, replik strojów piłkarskich oraz napojów i jedzenia serwowanego w trakcie meczów. Łącznie od 2006 r. wzrost cen sięgnął 46%, co oznacza ponad 3.5-krotnie więcej niż wynika z oficjalnych danych wg Indeksu Cen Konsumenckich.
W ciągu ostatniego roku średnia cena biletu na mecz w UK na wszystkie ligi profesjonalne zdrożała z 24.86 do 25.09 funtów, a średnia cena replik strojów z 25.81 do 29.81 funtów. Oczywiście do tego dochodzi koszt rosnących cen benzyny i żywności. Pozytywnym zjawiskiem jest to, że bilety w West Midlands podrożały zdecydowanie mniej niż w innych częściach kraju i są zbliżone cenowe we wszystkich klubach PL w hrabstwie. Najdroższe są wejściówki na Villa Park (standard AA) od 26 do 47 funtów, na Molineaux, St. Andrew’s i The Hawthornes (wszystkie standard A) do 40 funtów.
Najdroższe bilety sezonowe oferował Arsenal od 985 do 1955 funtów. A czyje bilety sezonowe były najdroższe w West Midlands ? Okazuje się, że najwyżej ceni się Molineaux od 522 do 630 funtów (średnia 576 funtów). Aston Villa oferowała bilety zdecydowanie taniej od 360 do 580 funtów (średnia 470 funtów), a WBA od 399 do 499 funtów (średnia 449 funtów). Z kolei ceniącym się klubem jest grający wciąż w CL SHA, który wycenił swoje sezonówki od 416 do 670 funtów (średnia 543 funty).
Specjaliści spodziewają się utrzymania cen w przyszłym sezonie lub marginalnego ich wzrostu, bowiem większe podwyżki mogłyby spowodować zbyt duży odpływ aktywnych kibiców. Od klubów należy oczekiwać strategii ukierunkowanej na dywersyfikację metod pozyskiwania środków finansowych od kibiców. Realizację strategii zwiększania przychodów poprzez wzrost sprzedaży, a nie cen już stosuje WBA, który zaoferował nowym fanom bilety sezonowe o 50-70 funtów tańsze (zależnie od kategorii wiekowej). Rosnące koszty funkcjonowania klubów z West Midlands są równoważone wzrostem przychodów z tytułu biletów (sezonowych i jednorazowych) na skutek wzrostu ich cen i dzięki większej liczbie kibiców przybywających na stadiony. Ta druga przyczyna nie dotyczy Aston Villi....
W sumie na to samo wychodzi czy jest to średni koszt dla kibica na mecz, czy w sezonie. Miałoby to znaczenie, gdyby dotyczyło konkretnego kibica, który chodzi na więcej niż jeden mecz w sezonie. Ale wartości średnie są anonimowe, więc przyjmuje się, że te 112 funtów przypada na jednego kibica na każdym meczu i nie ma tu znaczenia, ilu unikatowych kibiców faktycznie było na meczu (zakłada sie, że na każdym meczu sa inni kibice).
The average MATCHDAY PRICE - bilet, dojazd, parking, program, przekaski, paliwo. Plus wiele osob zabiera dzieci na mecz.
Jesli za sam karnet place rocznie 400 funtow, to ta srednia chyba nie moze byc nizsza.