.,
Poprzedni mecz Pozostałe
0-1
Liverpool vs Aston Villa
13.09.2014, godzina 18:30
4. kolejka Premier League - Anfield
Następny mecz Pozostałe
Tabela Premier League
Drużyna
M
Pkt
1. Liverpool
0
0
2. Manchester City
0
0
3. Sunderland
0
0
4. Everton
0
0
5. Chelsea
0
0
6. Aston Villa
0
0
7. Arsenal
0
0
8. Stoke City
0
0
9. Tottenham Hotspur
0
0
10. Manchester United
0
0
11. Norwich City
0
0
12. Swansea City
0
0
13. Southampton FC
0
0
14. Newcastle United
0
0
15. West Bromwich Albion
0
0
16. West Ham United
0
0
17. Crystal Palace
0
0
18. Leicester City F.C.
0
0
zobacz szczegółową tabelę
Tabela strzelców
Imię i nazwisko
Br.
zobacz całą tabelę
Felieton: Nikt nie jest ponad klub 2
Data: 24.03.2011 - 14:27 / Autor: lepiej
Źródło:

Lepiej z Villą związać los

niż niebieski mieć nos

 

Nikt nie jest ważniejszy od klubu. Te słowa wciąż powracają, ale żeby je lepiej zrozumieć trzeba bliżej poznać historię Aston Villi oraz rolę jaką odegrała w angielskim footballu.

 

Zabawy z piłką są znane od starożytności. Bawili się Grecy, Aztekowie czy Chińczycy. Pierwsze wzmianki gier z piłką w Wielkiej Brytanii pochodzą z XII wieku. Jednak dopiero od połowy XIX stulecia zaczęła się formować dyscyplina zbliżona do dzisiejszego footballu.

 

W tym roku będziemy obchodzić 140-lecie inauguracji rozgrywek w Pucharze Anglii. Charles Alcock jest uznany za ojca tych rozgrywek, bo on 20 lipca 1871 roku podczas spotkania w redakcji Sportsmana zaproponował stworzenie rozgrywek „Challenge Cup.” Alcock od roku dzierżył posadę sekretarza w Piłkarskiej Federacji i pod egidą związku miały się odbywać rozgrywki pucharowe.

 

16 marca 1872 roku rozegrano pierwszy finał. Na Kennington Oval spotkały się ekipy Wanderers i Royal Engineers. Wygrała ta pierwsza drużyna rezultatem 1:0 po golu Matthew Bettsa, który w tym meczu występował jako A.H. Chequer. Wcześniej w rozgrywkach zagrał dla drużyny Harrovian Chequer, ale jego drużyna odpadła z rozgrywek. Jednak kapitanem Wanderers był sam Charles Alcock, więc takie drobne oszustwo uszło zwycięzcom na sucho.

 

Dwa lata później powstał klub Aston Villa, założony przez krykiecistów zgromadzonych przy kaplicy Villa Cross Wesleyan. W roku 1887 Aston Villa święciła swój pierwszy triumf. Legendarny Archie Hunter był pierwszym piłkarzem w historii rozgrywek pucharowych, który strzelał gola w każdej rundzie. On też doprowadził Villę do historycznego zwycięstwa w FA Cup. Warto dodać, że w finale Villa pokonała 2:0 West Bromwich, a w drodze do finału potrzeba było rozegrać trzy mecze między Aston Villą, a Wolverhampton, żeby wyłonić zwycięzcę.

 

Rok później 2 marca 1888 roku William McGregor będący w zarządzie klubu napisał do działaczy Blackburn, Bolton, Preston i West Brom z propozycją stworzenia ligi piłkarskiej. Pomysł się spodobał i 8 września 1888 roku rozpoczęły się rozgrywki w lidze angielskiej. W jej skład wchodziło 12 drużyn (Accrington, Aston Villa, Blackburn, Bolton, Burnley, Derby, Everton, Notts County, Preston, Stoke, West Brom i Wolverhampton), a McGregor został prezesem Ligi Piłkarskiej. Jednak nie wspierał tak znacząco Villę jak Alcock Wanderers i pierwszym historycznym mistrzem Anglii była drużyna z Preston, która zresztą zdominowała rozgrywki w ciągu kilku najbliższych lat.

 

Za to złoty wiek dla Villi nastąpił w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. Trzykrotnie wystąpiła w finale Pucharu Anglii, dwukrotnie zdobywając trofeum. Jednocześnie zdobyła pięciokrotnie mistrzostwo kraju. W 1895 Aston Villa wpisała się szczególnie w dzieje futbolu angielskiego. Zdobyła Puchar, aby go wkrótce stracić. Trofeum zostało wystawione w sklepie szewca Williama Shillcocka w Birmingham i 11 września dokonano jego kradzieży. Nigdy nie został on odnaleziony, a Aston Villę ukarano 25 funtami grzywny oraz zobligowano do zapłacenia za nowy puchar.

 

W 1897 roku zespół jako drugi w historii zdobył podwójną koronę i tego wyczynu nikt nie dokonał przez najbliższe 64 lata. W ogóle jest tylko siedem klubów, które wygrywały w jednym sezonie i mistrzostwo kraju i FA Cup.

Klub, który tak wspaniale się wpisał w historię futbolu angielskiego, ale również futbolu na świecie przyćmiewa gwiazdy pojedynczych ludzi. Dlatego powiedzenie, że nikt nie jest ponad klub jak najbardziej jest prawdziwe i każdemu, kto myśli inaczej należy się lekcja pokory. Mam nadzieję, że taką lekcję sobie wezmą do serca i piłkarze i sztab szkoleniowy w tym sezonie i rozgrywając swoje własne wojenki nie zapomną, że AVFC jest najważniejsze, a przez to nie doprowadzą do spadku drużyny do drugiej ligi.

 

Aktualności na temat: "Lepieje lepieja";

Dodaj swój komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze
Komentarze użytkowników
offline
Dodał: max95, 25 marca 2011; 16:01
FAjny felieton.
offline
Dodał: Bruno., 24 marca 2011; 17:28
Lekcja pokory....
Wg mnie Villa zdobyła do tej pory jeden dublet w 1897 roku, w 1895 r. fakt zdobylismy Puchar Anglii, ale w lidze zajeliśmy 3 miejsce, mistrza zdobył Sunderland.
NO CHYBA ŻE ZMIENILI HISTORIE. OJ, Kibice ASTON VILLI, scyzoryk się w kieszeni otwiera!!!
Projekt: KarolKochanowicz.pl / Kodowanie i podpięcie: Kuba Konieczka Copyright © 2006-2011 by AstonVilla.com.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone